Ratowanie ukruszonego zęba

Czasami zdarza się, że jeden z zębów ulegnie nadkruszeniu. Niekiedy wynika to z choroby zęba, ale często wyszczerbienia powstają na skutek fizycznych urazów. Wielu osobom wydaje się, że niewielkim nadkruszeniem można się nie przejmować i nie trzeba pokazywać się u dentysty. Czasami rzeczywiście uraz nie powoduje dalszych problemów, ale jeśli wynikł z wewnętrznego uszkodzenia zęba lub przez osłabione miejsce wejdzie próchnica, skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Warto zatem, aby nadłamany ząb obejrzał stomatolog.

Poznań to miasto, w którym łatwo znaleźć dobry gabinet nieopodal miejsca pracy lub zamieszkania, więc lepiej nie zwlekać. Często uszkodzenie ma na tyle niewielkie rozmiary, że wystarczy je tylko przeszlifować, aby zmniejszyć przyczepność powierzchni szkliwa. Zastosowanie pasty mineralizującej na uszkodzone miejsce pomoże także wzmocnić je i zwiększyć jego odporność na próchnicę. Często również uzupełnia się szczerbę wstawką z kompozytu foto-utwardzalnego, czyli tego samego materiału, z którego robi się plomby (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wype%C5%82nienie). Przy silnym uszkodzeniu nie da się uratować zęba, z uwagi na uszkodzenie jego tkanek wewnętrznych. Można wtedy albo ząb wyrwać i zastąpić implantem, albo leczyć go kanałowo, a następnie uzupełnić koronką lub licówkami. Wybór zależy od preferencji i funduszy pacjenta. Niemniej jednak, należy jak najszybciej coś zrobić z tak dużym zniszczeniem, gdyż w przeciwnym razie ząb psując się od środka sprawi wiele cierpienia pacjentowi. Nadkruszenie zęba, nawet takie, które nie powoduje jego dalszych uszkodzeń, może jednak doprowadzić do uszkodzenia ostrymi krawędziami tkanek miękkich, na przykład śluzówek lub języka. Niekiedy staje się to przyczyną aftozy lub prowadzi do silnych infekcji bakteryjnych. Ponadto, taki ząb może być podatny na dalsze uszkodzenia lub wrażliwy na zmiany temperatury lub kontakt z kwasem. W końcu, uszkodzone siekacze stanowią kwestię natury estetycznej i mogą prowadzić do problemów psychologicznych. Na pewno warto, aby ukruszony ząb jak najszybciej obejrzał dentysta. Poznań jest siedzibą wielu gabinetów (http://dentysta-stomatolog.com/poznan,1.html), w których pacjent z wyszczerbionym zębem otrzyma pierwszą pomoc, zabezpieczającą go przed dalszymi uszkodzeniami. Na dłuższą metę zapobiegnie to cierpieniom i znacznie wyższym wydatkom. Jeśli uraz wynikł z poważniejszej choroby w jamie ustnej, to właśnie stomatolog zdiagnozuje problem i wdroży leczenie.

1 komentarz

  1. Niestety, ale ukruszony ząb, którego nie zobaczy stomatolog może się jeszcze bardziej ułamać i dopiero narobić problemów. Przykra sprawa, ale leczyć trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>